By Allison Green Posted June 8, 2023
Most Inspirational
Josh Rosas
ACADEMIC OVERALL AWARDS
Justin Scott, Drafting
David Walker, Drafting
Angeleena Burke, Drafting
Kailey Franklin, Business and Computers
Otila Castaneda, Business and Computers
Alexis Galarza, Business and Computers
Danielle Scott, Business and Computers
Caleb Hales, Business and Computers
Joseph A. Garcia, Distance Ed
Jaycee Harber, Distance Ed
Delta Sandvig, Distance Ed
Joshua Rosas, Study Skills
Johanny Catalan, Study Skills
Ashlyn Bottoms, Study Skills
Gillian Finn, Art
Joshua Rosas, Art
Bailey Rorex, Art
Sara Buckingham, Art
Isabel Upton, Art
Angel Acevedo-Mora, Math
Kelly Zhelayev, Math
Khlloe Shorey, Math
Angel Acevedo (Med. & $100) , English
Isabella Bartell (100), English
Kelly Zhelayev ($100), English
Natalie Albertson (100), English
Mia Gerhard, English
Jesus Ramirez, Science
Ruben Garcia, Science
Ashlynn Bottoms, Science
Ruben Garcia, Student Leadership
Raymond Diaz, Student Leadership
Morgan Rorex, Student Leadership
Callie Paulsen, Student Leadership
Chantal Perez, Building Tech
Cooper Hill, Building Tech
Bailey Rorex, Building Tech
Hernesto Lozano, Building Tech
DeonDre Coffee, Alt Education
Tru Huitt, Alt Education
Landen Earp, Alt Education
Jennessa Scott, Alt Education
Gavin Rogers, Alt Education
Angel Acevado ($200 and medallion) , Social Studies
Ryleigh Raabe ($200 award) , Social Studies
Caleb Hales, Social Studies
Jayden Taylor, Auto Tech
Shaun Gilliland, Auto Tech
Jason Barbosa, Auto Tech
Brennan Long, Auto Tech
Kayla Equsquiza, Auto Tech
Tyson Terry, PE
Mia Hernandez, PE
Shelbie Hoyt, PE
Logan Jung, PE
Consilia Brown, Music
Ashley Rodriguez, Music
Yovany Balderas, Music
Morgan Rorex, Music
Tanner Hatch, Music
Itsel Monroy, Foreign Language & ESL
Janet Valdovinos, Foreign Language & ESL
Megan Cook, Foreign Language & ESL
Katelyn Cassinelli, Foreign Language & ESL
Kaylee Radtke, Drama & Stage Craft
Ariana Perez, Drama & Stage Craft
Jasmin Ruiz, Drama & Stage Craft
Sasha Contreras, Drama & Stage Craft
Cooper Hill- Medallion and $100, Agricultural Ed
William DeLong- $100, Agricultural Ed
Mesa Brock-$100, Agricultural Ed
Alexis Petersen-$100, Agricultural Ed
Matti DeLong, Agricultural Ed
Damon Aitken, Welding
Brenton Baker, Welding
Isaac Danner, Welding
Colton Hunt, Welding
Maura Braatz, Welding
ACADEMIC CLASS AWARDS
Addison Blades- Principles of Agriculture, Food and Natural Resources
Ag Mechancis II- Cooper Hill
Ag Mechanics I- Jonathan Moser
Aidan Peters- Ag Science II
Alexander Leach Boys PE
Alexandrea Jinzo – Basic Drawing
Alexis Castellanos Construction I
Alexis Peterson- Veterinary Science
Audry Mason: Algebra I
Bailey Rorex Construction II
Bailey Rorex English II
Caden Montero AP Psychology
Caden Montero Calculus
Caden Stovall English I
Caleb Hales Honors English II
Clementine Garreau- Health, 9th
Danner, Isaac J Welding 4
Derek Hotz, Weights
Emilio Magana Advance Construction
Emily Valdez – History of Latin America
Garrett Jensen Precalculus
Gomez, Katlyn E Welding 1
Isabella Bartell French III
Ismail Silva Construction III
Itsel Monroy – US Government
Itsel Monroy French IV
Jayden JT Howard English I
Jayden Howard, Physical Education
Jeffries, Nathan – Inclusion Earth Science/11th
Johnson, Donna – Earth Science/11th
Juliana Blatzheim -Art I
Kelly Zhelayev AP Composition
Kelsey Kramer: Geometry
Leksi Hagness Algebra 1
Maddison McClure Girls Weights
MaKenzie Voges Consumer Finance
Marcus Casalez – Contemporary History
Monk, Jayden – Inclusion Intro to Physics/9th
Multimedia Communication Juliana Blatzheim
Natalya Guizar Girls PE
Nomar Aguirre Weights
Pre-Algebra: Scarlet Dummar
Sara Giegerich French II
Staas, Michel J Welding 3
Subedi, Pretishma – Intro to Physics/9th
Tariana Weatherspoon
Taylor Heindl Accounting and Finance I
Tyson Terry – Economics
Vasquez, Elia – Honors Chemistry/10th
Victoria Salgado- PE, 10th
Viviana Alanis-Advanced Veterinary Science
Vyctorya Ponce French I
Walker, David E Welding 2
Web Design and Development 1 Caleb Sanders
William DeLong- Agriculture Business
12th Grade
4.0 GPA
Ruben Garcia
Jada Matheny
Ivan Roa Lara
Viviana Alanis
Shelbie Hoyt
Charissa Kramer
Caden Montero
Jacey Elordi
3.5 To 3.99 GPA
Megan Cook
Raymond Diaz
Jesus Ramirez
Angel Acevedo Mora
Jordan Bills
Leticia Aguilar
Kaley Franklin
Tyson Terry
Otlia Castaneda
Jeremiah Grasmick
Victorya Murillo
Belen Barocio
Shelbi Shanahan
Alexandra Barocio
Alexander Yelverton
Ryleigh Raabe
Olivia Hanninen
Kaid Sanchez
Sandivelle Guerrero
Callie Lombardi
Braden Hammargren
Jennifer Rodriguez Serrano
Makenzie Voges
Ashley Rookstool
Justin Scott
Omar Gomez
Consilia Brown
Madison Bishop
Jasmin Ruiz
Bryanna Larson
Coda Nichols
Thomas Moser
3.0 To 3.49 GPA
Justin Vanburen
Kaylee Radtke
Mia Hernandez
Isaac Danner
Jessa Cox
Alexandra Arredondo
Juliette Murdock
Itsel Monroy
Simon Nicholson
Marquette Cassinelli
Damon Aitken
Travis Urain
Liliana Chavez
Mattierose Johnson
Johanny Catalan
Ariana Perez
Savannah Foley
Bree Dunckhorst
Gavin Paulsen
Kaylee Miller
Dante Cassinelli
Colton Hunt
Ana Romero-Macias
Lazaro Arvayo Trujillo
Lexa Jones
Erick Bergenheier
Alexandra Chavez-Leyva
Kaden Quintal
Hannah Thompson
Shaun Cramer
Benjamin Bresino
Wade Mori
Stephanie Lozano-Chavez
Ellenora Peterson
Natalie Albertson
Hezon Dee Fernandez
2.5 To 2.99 GPA
Cadence Pettis
Sarah Wiggins
Braidyn Anderson
Shuan Gilliland
Brennan Coleman
Sydnee Pettis
Rodger Facey
Tawnya Estrada
Leslie Torres
Maria Gonzalez Figueroa
Ryan Utterback
Marco Ruiz
Litzi Silva Ramirez
Jason Riley
Jocelyn Carrillo
Michael Perry
Dyllan Brown Larue
Ryan Arrien
Austin Mejia Morfin
Emma Gray
Joshua Rosas
Walter Dollar
Jaylie Blatzheim
Lorena Talavera Vazquez
Abigail Magana
Corbin Minyard
Jeremaih Simmons
Trisha Fulkrod
Jocelynn Ramirez
Emilio Magana
Joshua Burgos
Damon Fetty
11th Grade
4.0 GPA
Isabella Bartell
Alexis Galarza
Miles Hagness
Hayden Case
William Delong
Cooper Hill
3.5 To 3.99 GPA
Bryce Brinkerhoff
Alexis Petersen
Angeleena Burke
Madison Sevon
Cambria Tisue
Maddison Mcclure
Sofia Mayorga
Christopher Gildone
Jesse Crouse
Alia Novi
Sasha Contreras
Piper Nichols
Luke Fentress
Nadia Novi
Anastasia Foy
Jacob Woolsey
Luz Magana
Martin Hernandez
Paris Collins
Jaycee Harber
Savannah Stoker
Kelly Zhelayev
Peyton Brown
David Walker
Katlyn Gomez
Ella Bidaurreta
Joshua Reyes Rubio
Morgan Rorex
Jacqueline Sanchez
Rosemary Shanahan
Autumn Sanchez
Emma Garijo
Mikayla Dossey
Kayla Newkirk
Garret Jensen
Alexis Castellanos
Yadira Aguilera
Brayden Mezenen-Dennis
Mesa Brock
Krya Gotchal
Joseph Vankuiken
Alreen Gutierrez Ibarra
Melany Placencia-Lopez
Jose Fregoso Rubio
Karen Guillon
3.0 To 3.49 GPA
Erick Guzman
Alexadra Perez
Mariana Ruiz-Jaime
Melene Nye
Kasyn Garner
Diego Esquivel
Destiny Medicine Cloud
Cassidy Vicent
Maya Hernandez
Keaton Kenison
Miranda Utterback
Isabel Tolloti
Kyanna Guzamn-Podgornik
Landon Esquivel
Dempsey Jenkins
Jessenia Cardona
Roan Hornbarger
Kaylee Kennedy
Madison Kuhn
Ashley Carrillo
Ismael Silva
Tayden Primeaux
Briseidy Chavez-Razo
Anthony Guzman
Kiara Vaca
Zachary Larson
Katlyn Esquibel
Deisy Ruiz
Anton Mendoza
Paola Flores
Celeste Contreras
Janet Valdinvinos
Renato Salas Ulloa
Bronwyn Meierholtz
Taylor Heindl
Mykenzie Day
Celia Chavez
Karen Anderson
Austin Formby
Garrett Hermsmeier
Alan Contreras
Sugey Linares
Adan Medina
Jessie Jeronimo Siddiqui
2.5 To 2.99
Esmeralda Gomez-Carrillo
Keira Lindeman
Marianna Mobley
Jeremy Moore
Domanyk Sigala
Areli Pacheo-Diaz
Hayli Roberts
Tesa Urrutia
Vyra Buxton
Anthony Harness
Meagan Villalobos
Ryan Adair
Ashley Hanks
Alexandra Jinzo
Destiny Ochoa
Jack Dleong
Andrea Lopez
Alexander Diaz
Diego Contreras
Gian Deleon
Michael Shettler
Yeniria Martinez Barajas
Serenity Ward
Brayden Casalez
Jesus Guizar
Noah Camacho
Stephen Neshem
Jesus Prado
Ashton Parry
Nathan Jefferies
Robert Toth
Raymundo Abrego
Jazmin Bautista
Hadlee Bengochea
Elaine Schwartz
Angel Lopez
Marcas Ricci
Eduardo Angeles
Audree Mcgillic
Jack Olson
Donna Johnson
Maddox Taber
Nomar Aguirre
Alexis Kohl
Yarlet Calderon Sanchez
Betzayda Esquivel Martinez
Kylee Growcock
Michel Staas
10th Grade GPA
4.0 GPA
Caleb Hales
Sara Giegerich
Caleb Sanders
Danielle Scott
Brooklyn Swensen
3.5 To 3.99
Katelyn Cassinelli
Ashlyn Bottoms
Elma Jimenez
Connor Nelson
Khloe Shorey
Kelsey Kramer
Jhett Paulsen
Kepa Hilbish
Adajah Milam
Hailey Vandemark
Myla Jones
Tanner Hatch
Tyler Allen Barrett
Marcus Casalez
Sarah Arrien
Nevaeh Thorton
Lennox Zebroski
Britain Backus
Mia Preciado
Makenna Garcia
Natalie Mori
Kailynn Neshem
Bailey Rorex
Rachel Fernandez
Areli Diaz
Logan Jung
Alora Mcclure
Judith Garcia
Aidan Peters
Jhett Harber
Alexis Guzman-Podgornik
Emilly Valdez
Grace Hill
Corbin Berezay
Allison Green
Cecilia Fregoso Rivas
Martin Docktor
Ahryahanna Garcia-Hernandez
Eric Quirarte
Anthony Martinez
Kalani Arriola
Victoria Salgado
Juan Alvarez
Mia Gerhard
Dylan Cardenas
Brennan Long
Damiena Mentaberry
Makya Westmoreland
3.0 To 3.49 GPA
Bendigo Merki
Chantel Bernal
Shane Gilliland
Natalee Formby
Cesareo Loyola Benitez
Kailani Rodriguez Urban
Lilo Diaz
Bailey Fetterly
Savannah Noyes
Erik Ruiz
Audrey Doyal
Evangeline Morgan
Presley Hayes
Mariah Bill
Laithee Murillo
Delta Sandvig
Makenna Fabor
Austin White
Anthony Alanis
Julianna Carrillo
Ivy Kidd
Jordyn Medicine Cloud
Karyn Morton
Travis Woodcook
Logan Jonas
Gabriel Lange
Hali Van Liew
Joseph Esquibel
Wesley Ramirez Hernandez
Shane Hampton
Jaden Jimenez
Angus Boyles
Irydiana Ramirez
Liliana Aguilar
Olivia Espinola
Brennan Galarza
Bailey Elordi
Daniel Hinton
Nevaeh Jackson
Nathan Thompson
Kaycee Overton
Donovan Joshnson
Samuel Boyer
Keidra Post
Vicente Trigueros
Walker Smith
Brandon Cardenas
Jakob Bauman
2.5 To 2.99 GPA
Bernardo Estrada-Baltazar
Tristen Bennett
Ava Frey
Branden Ferns
Savannah Hudgins
Wilbert Guerrero
Alisha Kenison
Kayleigh Marshall
Hayleyawna Thomas
Danica Coleman
Reicyan Grau
Yadira Lane
Matthew Casalez
Anthony Monroy Torres
Alexa Toscano Ramirez
Peyton Abrego
James Putvain
Justin Orr
Jayce Casalez
Arnoldo Valdinvios-Carrillo
Darius Del Rio
Maygan Robinson
Kadence Owen
Vanessa Lott
Aurica Siebert
Kayd Garner
Kelsey Holm
Hunter Fears
Crystal Castillo
Zane Cano
Marina Hernandez
Crissyln Rodriguez
Jimena Vazquez-Lara
Logan Ricci
Ezekiel Schroder
Jacueline Ojendiz
9th Grade GPA Recipients
4.0 GPA
Juliana Blatzheim
Lainey Novacek
Ludivynne Canales
Matti Delong
Natalia Guizar
Leksi Hagness
Ethan Montenegro
Jonathan Moser
Yocelyn Perez
3.5 To 3.99 GPA
Adelyn Quirarte
Isabel Upton
Txema Bengochea
Maura Braatz
Ava Marquis
Kylee Wilkinson
Hayley Jappert
Maggie Casanova
Angel Flores Cortez
Hernesto Lozano
Erick Valencia
Tomas Becerra
Caden Stovall
Boston Dennis
Clementine Garreau
Maria Palacios Juarez
Violet Amato
Liliana Barajas
Israel Contreras
Elisabeth George
Brent Kenison
Madysonn Munoz
Callie Paulsen
Amaya Pederson
Jovi Anderson
Audry Mason
Troy Naron
Julissa Diaz
Kalli Raabe
Madalynn Tagle
Joseph Garcia
Marilyn James
Pretishma Subedi
Mariah Ramos
Alex Ruiz-Jaime
Kayla Egusquiza
Montana Elm
Jayden Howard
Shailee Robison
Addison Blades
3.0 To 3.99 GPA
Athena Chiaratti
Bethany Ortega
Randy Patterson
Donovan Walker
Itzel Reyes
Cody Allen
Emily Anderson
Alexander Lopez
Brandon Marcial
Kimberly Mejorado
Connor Peterson
Logan Pointon
Josue Ramirez
George White
Jovanny Cuevas
Kiara Morris
Adisson Baker
Ayde Gonzalez Ramirez
Brett Haaglund
Aisys Herrera
Daltin Kennedy
Angelica Leon Garcia
Jonathan Meza Barajas
Ryan Scott
Bradyn Snyder
Casandra Spry
Victor Barajas
Elizabeth Carrillo Ochoa
Annika Elms
Kyra Schiermeister
Hannah Simpson
Marilynn Bautista
Raychelle Bendol
D’angelo Campell
Jasmine Christy
Jaidan Glimour
Eliane Gribble
Mackenzie Grimm
Opal Kenison
Landon Odoms
Maite Avalos
Lucy Brock
Lexi Hernandez
Maddex Hislop
Lisbeth Mendoza
Vyctorya Ponce
Jace Sarter
Samantha Setzer
Rebecca Stevenson
Brandon Burris
Raquel Aguilar
Denis Carrillo
Natalie Carrillo
Jace Frydendall
Nevaeh Heredia
Kaleb Koons
Oscar Mata
Ashley Paniagua
Tessa Rodrigues
Angelique Ruiz Ambriz
Kelsen Sisley
Kira Wiley
2.5 To 2.99 GPA
John Fulkrod
Robert Depaoli
Terrance Mattson
Payton Petersen
Jeb Sagers
Macy Whitted
Roselynn Avila
Laska Bennett
Reid Bishop
Audie Douglass
Alivia Galvan
Noah Garner
Theodore Lavoie
Honesty Singer
Jacob Smith
Andrea Zavala
Henry Boyer
Michael Gomez
Ryder Huitt
Adan Morfin
Brenna Schiermeister
Brogan Atkins
Jaidon Crutcher
Maren Frazier
Shawn Hanks
Mya Jackson
Natalia Mayorga Castro
Shayna Marcial
Carl Nutting
Malyna Roberts
Paige Sidener
Morris Snyder
Samantha Synder
Janae Gonzalez Rangel
Halle Hemp
Marelia Magana
Jaylin Moon
Alexa Silva Ramirez
Anthony Cargile
Christian Baez Mundo
Shamus Ball
Anahi Barrera
Beatriz Ceballos Ochoa
Leigh Johnson
Alexander Leach
Giovanni Monroy Torres
Anthony Perez
Heaven Reese
Aldo Ruiz
Zayra Villa
Ashton Solberg
Joshua Burchette
Rocky Rivera
Jesse Soto
Chance Sowinski
Allyssa Venzor